Neokatechumenat jest drogą ponownego odkrycia znaczenia przyjęcia chrztu przeznaczoną dla osób dorosłych oraz młodzieży. Od swego powstania został zaproponowany jako droga wtajemniczenia w wiarę, co oznacza, że nie jest jakąś szczególną duchowością, ale drogą wzrastania, „itinerarium formacji katolickiej, ważnej dla społeczeństwa i czasów dzisiejszych” (Jan Paweł II, List Ogniqualvolta). Ten proces dojrzewania do wiary odbywa się we wspólnocie chrześcijańskiej, która ma stawać się znakiem dla świata i opierać się procesowi sekularyzacji.

Formacja neokatechumenalna jest rozpisana na szereg etapów, których ukończenie zajmuje od kilkunastu do dwudziestu kilku lat. Przechodzeniu kolejnych etapów towarzyszą odpowiednie ryty, nawiązujące do liturgii wczesnochrześcijańskiej oraz tzw. skrutynia, mające na celu weryfikację, czy u członków wspólnoty dają się już zauważyć owoce wiary, umożliwiające im przejście na dalszy etap drogi.

Przechodzenie drogi neokatechumenalnej odbywa się w oparciu o tzw. trójnóg, na który składa się celebracja Eucharystii, celebracja liturgii słowa oraz doświadczenie wspólnotowe. Członkowie wspólnot spotykają się regularnie dwa razy w tygodniu, raz na celebracji liturgii słowa i drugi na zgromadzeniu eucharystycznym, a ponadto odbywają spotkania domowe oraz jedno- lub kilkudniowe tzw. konwiwencje wyjazdowe.

Szczególnym darem formacji neokatechumenalnej jest poznawanie Słowa Bożego jako realizującego się dzisiaj w życiu członków wspólnot, tak samo, jak realizowało się w historii postaci biblijnych, a także możliwość przeżywania autentycznego życia chrześcijańskiego we wspólnocie, stanowiąca powrót do modelu eklezjalnego pierwszych wieków.

Podczas sprawowanych celebracji wspólnoty neokatechumenalne posługują się bogatą symboliką liturgiczną, która jest tłumaczona w czasie katechez towarzyszących przechodzeniu kolejnych etapów.

Środa – nieszpory 19.00
Eucharystia – sobota 16.00

Opiekun duchowy – ks. Błażej Wołowicz